TARS106M020 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Upgrade
KEMET
In Stock: 74
Similar
Similar
Image for TARS106M020 is not available
TARS106M020
DigiKey Part Number
TARS106M020-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TARS106M020
Description
CAP TANT 10UF 20% 20V AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V Axial 2.8Ohm
Category
Type
Molded
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.8Ohm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Obsolete
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.169" Dia x 0.339" L (4.30mm x 8.60mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
S
Voltage - Rated
20 V