TARR106M010 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Upgrade
KEMET
In Stock: 81
Similar
Similar
Image for TARR106M010 is not available
TARR106M010
DigiKey Part Number
TARR106M010-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TARR106M010
Description
CAP TANT 10UF 20% 10V AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V Axial 5Ohm
Category
Type
Molded
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
5Ohm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Obsolete
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.291" L (2.50mm x 7.40mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
R
Voltage - Rated
10 V