TAP685M020DTW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Similar
6.8 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 20 V Radial 3.6Ohm
TAP685M020DTW
DigiKey Part Number
TAP685M020DTW-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP685M020DTW
Description
CAP TANT 6.8UF 20% 20V RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated
20 V
Manufacturer Size Code
D
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.6Ohm