TAP685K006SRW is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
6.8 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V Radial 8Ohm
TAP685K006SRW
DigiKey Part Number
TAP685K006SRW-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP685K006SRW
Description
CAP TANT 6.8UF 10% 6.3V RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.177" Dia (4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Manufacturer Size Code
A
ESR (Equivalent Series Resistance)
8Ohm