TAP476M020CCSY is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 2.650
Similar
In Stock: 370
47 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 20 V Radial 1.2Ohm
TAP SCS Series
TAP476M020CCSY
DigiKey Part Number
TAP476M020CCSY-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP476M020CCSY
Description
CAP TANT 47UF 20% 20V RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.335" Dia (8.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
20 V
Manufacturer Size Code
K
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.2Ohm