TAP475M050CRW
DigiKey Part Number
478-TAP475M050CRWTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TAP475M050CRWCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP475M050CRW
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 50V RADIAL
Detailed Description
4.7 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V Radial 2.5Ohm
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.256" Dia (6.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Manufacturer Size Code
G
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.5Ohm