TAP475K020CCS is available for purchase but is not normally stocked.
KYOCERA AVX
In Stock: 229
In Stock: 0
4.7 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 20 V Radial 4.5Ohm
TAP475K020CCS
DigiKey Part Number
TAP475K020CCS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP475K020CCS
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 20V RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
20 V
Manufacturer Size Code
C
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.5Ohm