TAP474M050SRW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 928
In Stock: 0
0.47 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V Radial 13Ohm
TAP474M050SRW
DigiKey Part Number
TAP474M050SRW-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP474M050SRW
Description
CAP TANT 0.47UF 20% 50V RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.177" Dia (4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Manufacturer Size Code
A
ESR (Equivalent Series Resistance)
13Ohm