TAP474K050HSB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
0.47 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V Radial 13Ohm
TAP474K050HSB
DigiKey Part Number
TAP474K050HSB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP474K050HSB
Description
CAP TANT 0.47UF 10% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TAP474K050HSB Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.177" Dia (4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.250" (6.35mm)
Voltage - Rated
50 V
Manufacturer Size Code
A
Type
Conformal Coated
Features
General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance)
13Ohm