TAP474K035DTW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 1.563
Datasheet
Upgrade
In Stock: 794
Upgrade
In Stock: 928
Similar
Similar
0.47 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V Radial 13Ohm
TAP474K035DTW
DigiKey Part Number
TAP474K035DTW-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP474K035DTW
Description
CAP TANT 0.47UF 10% 35V RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.177" Dia (4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Manufacturer Size Code
A
ESR (Equivalent Series Resistance)
13Ohm