TAP227K010CRW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
220 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10 V Radial 600mOhm
TAP227K010CRW
DigiKey Part Number
TAP227K010CRW-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP227K010CRW
Description
CAP TANT 220UF 10% 10V RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Manufacturer Size Code
P
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm