TAP225M016BRS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
2.2 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V Radial 8Ohm
TAP225M016BRS
DigiKey Part Number
TAP225M016BRS-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP225M016BRS
Description
CAP TANT 2.2UF 20% 16V RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.177" Dia (4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Manufacturer Size Code
A
ESR (Equivalent Series Resistance)
8Ohm