TAP225K035SRW
DigiKey Part Number
478-TAP225K035SRWTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TAP225K035SRWCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP225K035SRW
Description
CAP TANT 2.2UF 10% 35V RADIAL
Detailed Description
2.2 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V Radial 5Ohm
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.177" Dia (4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Manufacturer Size Code
B
ESR (Equivalent Series Resistance)
5Ohm