TAP225K035F
DigiKey Part Number
478-TAP225K035FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP225K035F
Description
CAP TANT 2.2UF 10% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V Radial 5Ohm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.177" Dia (4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.504" (12.80mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Manufacturer Size Code
B
Type
Conformal Coated
Features
General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance)
5Ohm @ 100kHz