TAP224M050CRW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 992
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 736
Datasheet
0.22 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V Radial 17Ohm
TAP224M050CRW
DigiKey Part Number
TAP224M050CRW-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP224M050CRW
Description
CAP TANT 0.22UF 20% 50V RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.177" Dia (4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Manufacturer Size Code
A
ESR (Equivalent Series Resistance)
17Ohm