TAP224M035BRS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Similar
0.22 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V Radial 17Ohm
TAP224M035BRS
DigiKey Part Number
TAP224M035BRS-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP224M035BRS
Description
CAP TANT 0.22UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.177" Dia (4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Manufacturer Size Code
A
Type
Conformal Coated
Features
General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance)
17Ohm