TAP156M010CRW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 149
Datasheet
In Stock: 0
15 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10 V Radial 3.7Ohm
TAP156M010CRW
DigiKey Part Number
TAP156M010CRW-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP156M010CRW
Description
CAP TANT 15UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Manufacturer Size Code
D
Type
Conformal Coated
Features
General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.7Ohm