TAP156K050HSB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 459
15 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V Radial 1.2Ohm
TAP Series CCS/CRW/CRS
TAP156K050HSB
DigiKey Part Number
TAP156K050HSB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP156K050HSB
Description
CAP TANT 15UF 10% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.335" Dia (8.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.250" (6.35mm)
Voltage - Rated
50 V
Manufacturer Size Code
K
Type
Conformal Coated
Features
General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.2Ohm