TAP106M025DTW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 2.127
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 1.395
Datasheet
Upgrade
Upgrade
In Stock: 446
Similar
Similar
Vishay Sprague
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25 V Radial 2.5Ohm
TAP106M025DTW
DigiKey Part Number
TAP106M025DTW-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP106M025DTW
Description
CAP TANT 10UF 20% 25V RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Manufacturer Size Code
E
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.5Ohm