TAP106M006BRW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V Radial 6Ohm
TAP106M006BRW
DigiKey Part Number
TAP106M006BRW-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP106M006BRW
Description
CAP TANT 10UF 20% 6.3V RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.177" Dia (4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Manufacturer Size Code
B
ESR (Equivalent Series Resistance)
6Ohm