TAP106K035DCS
DigiKey Part Number
478-TAP106K035DCSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP106K035DCS
Description
CAP TANT 10UF 10% 35V RADIAL
Detailed Description
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V Radial 2Ohm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TAP106K035DCS Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.236" Dia (6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Manufacturer Size Code
F
ESR (Equivalent Series Resistance)
2Ohm @ 100kHz