TAP106K020SRW
DigiKey Part Number
478-8956-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-8956-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP106K020SRW
Description
CAP TANT 10UF 10% 20V RADIAL
Detailed Description
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 20 V Radial 2.9Ohm
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated
20 V
Manufacturer Size Code
E
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.9Ohm