TAP106K010SRS
DigiKey Part Number
478-TAP106K010SRSCT-ND - Cut Tape (CT)
478-TAP106K010SRSTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP106K010SRS
Description
CAP TANT 10UF 10% 10V RADIAL
Detailed Description
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10 V Radial 5Ohm
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Manufacturer Size Code
C
ESR (Equivalent Series Resistance)
5Ohm