TAP106K006CRS
DigiKey Part Number
478-TAP106K006CRSCT-ND - Cut Tape (CT)
478-TAP106K006CRSTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP106K006CRS
Description
CAP TANT 10UF 10% 6.3V RADIAL
Detailed Description
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V Radial 6Ohm
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.177" Dia (4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Manufacturer Size Code
B
ESR (Equivalent Series Resistance)
6Ohm