TAP105J025SRW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
1 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25 V Radial 10Ohm
TAP105J025SRW
DigiKey Part Number
TAP105J025SRW-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP105J025SRW
Description
CAP TANT 1UF 5% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.177" Dia (4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Manufacturer Size Code
A
Type
Conformal Coated
Features
General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance)
10Ohm