TAJD686M016RNJ
DigiKey Part Number
478-3943-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-3943-1-ND - Cut Tape (CT)
478-3943-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJD686M016RNJ
Description
CAP TANT 68UF 20% 16V 2917
Detailed Description
68 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 900mOhm
EDA/CAD Models
TAJD686M016RNJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
900mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
16 V