TACT107M006RTA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 574
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 91
Datasheet
Similar
In Stock: 93
In Stock: 1.234
Vishay Sprague
In Stock: 1.582
Vishay Sprague
KEMET
In Stock: 67
KEMET
100 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 1411 (3528 Metric), 1210 1Ohm
TACT107M006RTA
DigiKey Part Number
TACT107M006RTA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TACT107M006RTA
Description
CAP TANT 100UF 20% 6.3V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1411 (3528 Metric), 1210
Part Status
Active
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
T
Voltage - Rated
6.3 V