TACR475K010F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 2.503
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 83
Datasheet
Similar
In Stock: 23.658
Similar
Vishay Sprague
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 0805 (2012 Metric) 6Ohm
TACR475K010F
DigiKey Part Number
TACR475K010F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TACR475K010F
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 10V 0805
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
6Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
R
Voltage - Rated
10 V