TACL105M016RTA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Image for TACL105M016RTA is not available
TACL105M016RTA
DigiKey Part Number
478-TACL105M016RTATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TACL105M016RTA
Description
CAP TANT 1UF 20% 16V 0603
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 0603 (1608 Metric) 7.5Ohm @ 100kHz
Datasheet
EDA/CAD Models
TACL105M016RTA Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
7.5Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Voltage - Rated
16 V