TACK105K006PTA
DigiKey Part Number
TACK105K006PTA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TACK105K006PTA
Description
CAP TANT 1UF 10% 6.3V 0402
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 0402 (1005 Metric) 15Ohm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
15Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
K
Voltage - Rated
6.3 V