SWNC115392M350B
DigiKey Part Number
478-SWNC115392M350B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWNC115392M350B
Description
SERIES: SWN/ CASE: C11/ CAP: 539
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.9 mF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 54mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
6.7 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
9.38 A @ 3 kHz
Capacitance
Lead Spacing
1.110" (28.20mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.531" Dia (64.30mm)
Voltage - Rated
350 V
Height - Seated (Max)
4.646" (118.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
54mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C