SWAC120222M400B
DigiKey Part Number
478-SWAC120222M400B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWAC120222M400B
Description
SERIES: SWA/ CASE: C12/ CAP: 022
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 mF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
11.2 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
15.68 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
1.126" (28.60mm)
Capacitance
Size / Dimension
2.520" Dia (64.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
4.843" (123.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C