SWAA120471M400B
DigiKey Part Number
478-SWAA120471M400B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWAA120471M400B
Description
SERIES: SWA/ CASE: A12/ CAP: 047
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
3 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
4.2 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.500" (12.70mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
4.843" (123.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C