SR651E105MAATR1
DigiKey Part Number
478-SR651E105MAATR1TR-ND - Tape & Reel (TR)
478-SR651E105MAATR1CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR651E105MAATR1
Description
CAP CER 1UF 100V Z5U RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±20% 100V Ceramic Capacitor Z5U Radial
Operating Temperature
10°C ~ 85°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.400" (10.16mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)