SR505E475MAATR1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 758
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 463
Datasheet
4.7 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor Z5U Radial
SR505E475MAATR1
DigiKey Part Number
SR505E475MAATR1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR505E475MAATR1
Description
CAP CER 4.7UF 50V Z5U RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
10°C ~ 85°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.560" (14.22mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.400" (10.16mm)