SR301A103GAATR1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
10000 pF ±2% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
SR301A103GAATR1
DigiKey Part Number
478-SR301A103GAATR1TR-ND - Tape & Reel (TR)
478-SR301A103GAATR1CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR301A103GAATR1
Description
CAP CER RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.360" (9.14mm)
Tolerance
±2%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)