SR201C104KAATR1 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
KEMET
In Stock: 592
TDK
In Stock: 176
Murata Electronics
Murata Electronics
KEMET
0.1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR, AR Series
SR201C104KAATR1
DigiKey Part Number
478-11022-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-11022-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR201C104KAATR1
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Radial
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)