SQCSVA390JAT1A is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 2.271
Datasheet
39 pF ±5% 250V Ceramic Capacitor A 0603 (1608 Metric)
SQ Series 0603
SQCSVA390JAT1A
DigiKey Part Number
478-3512-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQCSVA390JAT1A
Description
CAP CER 39PF 250V 0603
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SQCSVA390JAT1A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Q, Low Loss
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.030" (0.76mm)