SMAJ90CA
DigiKey Part Number
478-7060-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-7060-1-ND - Cut Tape (CT)
478-7060-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ90CA
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC SMAJ
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
146V Clamp 2.74A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMAJ (DO-214AC)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.74A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
100V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146V