SA115C683KAR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
Similar
KEMET
0.068 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Axial
SA115C683KAR
DigiKey Part Number
SA115C683KAR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA115C683KAR
Description
CAP CER 0.068UF 50V X7R AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SA115C683KAR Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.120" Dia x 0.170" L (3.05mm x 4.32mm)
Tolerance
±10%