SA101C222MAA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Upgrade
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
2200 pF ±20% 100V Ceramic Capacitor X7R Axial
SA101C222MAA
DigiKey Part Number
SA101C222MAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA101C222MAA
Description
CAP CER 2200PF 100V X7R AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SA101C222MAA Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Tolerance
±20%