REF1620331M100B
DigiKey Part Number
478-REF1620331M100B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REF1620331M100B
Description
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL
Detailed Description
330 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
675 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.35 A @ 100 kHz
Impedance
70 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C