REF1620221M120B
DigiKey Part Number
478-REF1620221M120B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REF1620221M120B
Description
CAP ALUM 220UF 20% 120V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 120 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
380 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
760 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
600 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
120 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C