Image for QB1020B40ESC is not available
QB1020B40ESC
DigiKey Part Number
478-QB1020B40ESC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QB1020B40ESC
Description
THERMAL CONDUCTOR Q-BRIDGE
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad 2.54mm x 5.08mm Rectangular
Category
Shape
Rectangular
Manufacturer
KYOCERA AVX
Outline
2.54mm x 5.08mm
Series
Thickness
0.0402" (1.020mm)
Packaging
Tray
Material
Beryllium Oxide
Part Status
Active
Thermal Resistivity
2°C/W, 3°C/W
Usage
Heat Transfer
Thermal Conductivity
320W/m-K, 508W/m-K