PCHMB300W12
DigiKey Part Number
478-PCHMB300W12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCHMB300W12
Description
IGBT MOD 1200V 300A 1320W MOD
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Single 1200 V 300 A 1320 W Chassis Mount Module
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
1 mA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Input Capacitance (Cies) @ Vce
30000 pF @ 25 V
Packaging
Bulk
Input
Standard
Part Status
Discontinued at DigiKey
NTC Thermistor
No
Configuration
Single
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
300 A
Package / Case
Module
Power - Max
1320 W
Supplier Device Package
Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 300A