MD025C224KAB
DigiKey Part Number
478-MD025C224KAB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD025C224KAB
Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 2-DIP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 2-DIP
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tube
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
2-DIP
Capacitance
Size / Dimension
0.260" L x 0.100" W (6.60mm x 2.54mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.325" (8.25mm)