LMLP0808N6R8CTAS
DigiKey Part Number
478-LMLP0808N6R8CTASTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMLP0808N6R8CTAS
Description
FIXED IND 6.8UH 3.7A 25 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Inductor 3.7 A 25mOhm Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
4A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
25mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.165" (4.20mm)