LMLP05A6M2R2DTAS
DigiKey Part Number
478-LMLP05A6M2R2DTASTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMLP05A6M2R2DTAS
Description
FIXED IND 2.2UH 4.2A 50 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Inductor 4.2 A 50mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
9A
DC Resistance (DCR)
50mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)