LD025C151JAB2A
DigiKey Part Number
LD025C151JAB2A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD025C151JAB2A
Description
CAP CER 150PF 50V X7R 0402
Detailed Description
150 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
LD025C151JAB2A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.022" (0.56mm)