L08058R2CEWTR
DigiKey Part Number
L08058R2CEWTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L08058R2CEWTR
Description
FIXED IND 8.2NH 750MA 120 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.2 nH Unshielded Thin Film Inductor 750 mA 120mOhm Max 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
L08058R2CEWTR Models
Category
DC Resistance (DCR)
120mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
43 @ 450MHz
Series
Frequency - Self Resonant
3.5GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
450 MHz
Type
Thin Film
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±0.2nH
Size / Dimension
0.083" L x 0.059" W (2.11mm x 1.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.041" (1.04mm)